Polacy kochają pamiątki
Rynek antykwaryczny | Srebrną papierośnicę należącą do Wojciecha Kossaka wyceniono na co najmniej 12 tys. zł. Gdyby nie była kiedyś własnością słynnego malarza, kosztowałaby ok. 3 tys. zł. Liczy się znane pochodzenie i związana z przedmiotem historia.
janusz miliszkiewicz
W siedzibie Senatu Rzeczypospolitej w Warszawie do końca lutego trwa wystawa biżuterii patriotycznej z kolekcji Marka Sosenki pt. „Czas walki, czas żałoby". To dobra okazja, żeby przypomnieć, że na rynku polskich pamiątek historyczno-patriotycznych od lat trwa hossa.
W Senacie wystawiono ok. 200 eksponatów (został wydany folder). Warto zwrócić uwagę na powtarzającą się symbolikę. Biżuterię nierzadko zdobi motyw czarnego krzyża z koroną cierniową. Często są to medaliony z fotografiami powstańców: ojców, braci, synów. Pamiątki z reguły wyglądają niepozornie. Są to np. sznury czarnych korali wykonanych z barwionego drewna lub czarnego dębu. Zastępowały one drogie kolie lub naszyjniki, które sprzedawano, aby zdobyć pieniądze dla powstania.
Kolekcja pamiątek powstania styczniowego Marka Sosenki uznawana jest za najwybitniejszą w kraju. W sumie liczy ponad 1000 eksponatów. Obejmuje np. karty pocztowe, listy związane z powstaniem, książki, obrazy i grafiki. Zbiór powstaje od lat 70.
Więcej kolekcjonerów
Marek Sosenko mówi, że po otwarciu wystawy zaczęli zgłaszać się posiadacze pamiątek związanych z powstaniem. Okazuje się, że jest to jeden z najpopularniejszych tematów kolekcji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta