Jak ustalić podstawę dla PCC przy przekształceniach spółek
To, że w spółce komandytowo- -akcyjnej, powstałej ze spółki z o.o., wartość kapitału zakładowego będzie równa lub nawet niższa niż w przekształcanej, nie przesądzi o braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 10 grudnia 2013 r. (I SA/Gd 1380/13).
Spółka z o.o. planuje swoje przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną. Zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, zadając następujące pytanie: czy w wypadku braku wniesienia do spółki, w związku z jej przekształceniem, dodatkowych składników majątkowych przez wspólników, gdy nie dochodzi do zwiększenia majątku przekształconej spółki osobowej, przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie spółka podniosła, że przekształcenie nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty PCC. Wskazała na literalne brzmienie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC. Zdaniem spółki nie ulega wątpliwości, że na gruncie ustawy o PCC nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta