Czy ustawodawca się pomylił
PIT/CIT | Nowelizacja przepisów dała kolejny powód do sporów podatników z fiskusem. Chodzi o wątpliwości, czy mogą oni rozpoznać koszty z tytułu zbycia udziałów objętych w zamian za aport.
Katarzyna Wawro-Rzychoń Adam Trawiński
Nowelizując z od 1 stycznia 2014 r. ustawy o podatkach dochodowych, ustawodawca w sposób istotny zmodyfikował przepisy dotyczące ustalania kosztów uzyskania przychodów przy zbywaniu udziałów (akcji) objętych w zamian za wkłady niepieniężne w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Analiza tych przepisów może prowadzić do rozbieżnych wniosków. Mamy do czynienia albo z niezamierzoną pomyłką, albo ze świadomym działaniem ustawodawcy.
Jak było do końca ubiegłego roku...
W świetle przepisów kodeksu spółek handlowych wspólnicy spółek kapitałowych (sp. z o.o. lub s.a.) mogą obejmować udziały (akcje) w tych spółkach w zamian za wkłady pieniężne bądź wkłady niepieniężne (tzw. aporty). Na gruncie zarówno ustawy o PIT, jak i ustawy o CIT, objęcie udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny jest zdarzeniem wywołującym określone konsekwencje podatkowe. Przy czym konsekwencje te są, co do zasady, uzależnione od tego, czy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część czy też inne składniki majątkowe (np. akcje innych spó- łek, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne). Z drugiej strony, również zbycie udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny wywołuje określone konsekwencje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta