By podbijać świat, nie trzeba być finansowym gigantem
Globalizacja | Do rozpoczęcia działalności na międzynarodowych rynkach kapitał jest niewątpliwie potrzebny. Można go jednak zdobyć poprzez rozwój organiczny.
anna cieślak- -Wróblewska
– Czynniki finansowe są drugorzędne w procesie globalizacji firm – uważa prof. Krzysztof Rybiński, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. To wniosek z badań przeprowadzonych przez jego zespół poświęconych globalizacji.
Kluczowe czynniki miękkie
Analiza finansów firm, które z powodzeniem działają na międzynarodowych rynkach, pokazała, że zwykle cechują się one wysoką dyscypliną kosztową (np. wynagrodzenia zarządu nie rosną proporcjonalnie do wzrostu przychodów), oszczędną polityką dzielenia się zyskiem (symboliczna wypłata dywidend lub przeznaczanie ich w całości na inwestycje) czy niską skłonnością do rozwodnienia kapitału (preferencje finansowania kapitałem dłużnym, efektywne pozyskiwanie środków z nowych emisji akcji na ściśle określone potrzeby).
Ale – jak stwierdził też zespół prof. Rybińskiego – trudno wyłonić takie punkty w analizie finansowej przedsiębiorstwa, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta