Jak ustalić ruchomy rozkład z pauzą w ciągu dnia
Jeśli pracodawca stosujący przerywany system czasu pracy chce ustalić przedział, w którym zatrudnieni będą decydować o godzinie rozpoczęcia obowiązków, musi uważać, aby nie naruszać należnego im odpoczynku dobowego.
Konieczność wykonywania obowiązków wyłącznie w godzinach porannych i wieczornych może być uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Możliwość wprowadzenia w firmie przerywanego systemu ustawodawca obostrzył pewnymi warunkami. Jednak od 23 sierpnia 2013 r., kiedy weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy z 12 lipca 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 896), jest to o wiele łatwiejsze. System taki można bowiem wprowadzić zarówno w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową (zoz), jak i w porozumieniu z przedstawicielami załogi wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy, jeżeli nie działa u niego zoz. Dodatkowo u pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zoz, przerywany czas pracy wolno stosować na mocy umowy o pracę.
Najwyżej 5 godzin
Ustawodawca określił na 5 godzin maksymalną długość przerwy, jaką wolno wprowadzić w przerywanym systemie czasu pracy. Gdy ze względów organizacyjnych musi ona trwać dłużej niż 5 godzin, szef powinien szukać innego rozwiązania niż przerywany system.
Przykład
Kiosk z pieczywem, usytuowany w okolicy dużego zakładu, jest czynny od poniedziałku do piątku, dwie godziny rano i dwie godziny w porze popołudniowej. Do obsługi tego punktu pracodawca zatrudnił 2 pracowników w wymiarze 1/4
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta