Które wydatki na fuzję są kosztami uzyskania przychodu
Spółka może odliczyć od przychodu kwoty przez nią uiszczone i mające związek z procesem połączenia, jeżeli konsolidacji podmiotów nie towarzyszy podwyższenie kapitału zakładowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 stycznia 2014 r. (II FSK 210/12).
Spółka prowadząca działalność w zakresie wytwarzania energii podjęła decyzję o konsolidacji. Proces przejęcia będzie się wiązał z wieloma wydatkami, które musi ponieść spółka. Są to np. wydatki na doradztwo biznesowe i prawne, na analizy finansowe, a także na opłaty notarialne i skarbowe. W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy takie wydatki będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jej zdaniem tak, ponieważ ustawodawca nie wymienia ich w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT określającym negatywny katalog kosztów. Co istotne, w ocenie spółki, art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT nie ma w tej sprawie zastosowania, ponieważ koncentracja kapitału była jedynie skutkiem ubocznym, a nie celem fuzji.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Uznał, że skoro w wyniku konsolidacji cały majątek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta