Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nota korygująca po zmianach

12 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Grzegorz Gębka
, Marcin Książek

Jeżeli błąd na fakturze dotyczy na przykład miary i ilości towarów lub zakresu usług, ceny jednostkowej, opustów lub obniżek czy stawki podatku, to nabywca w dalszym ciągu nie ma uprawnień do jego poprawienia.

Faktura VAT jest najbardziej powszechnym dokumentem występującym w obrocie gospodarczym. Co do zasady towarzyszy ona każdej transakcji, do której dochodzi między przedsiębiorcami (podatnikami VAT). Przez wzgląd na skalę stosowania faktur, która jest wynikiem regulacji prawa europejskiego, jak i przepisów krajowych, wręcz naturalne jest, że na dokumentach tych pojawiają się błędy – mniej lub bardziej oczywiste. Dotyczą one zarówno pozycji faktury związanych z właściwym wyliczeniem cen, kwot netto czy też podatku należnego, jak i danych kontrahentów, nazw towarów etc.

Niejako naturalne jest, że dokument, w którym występują błędy, może być skorygowany („poprawiony") przez jego wystawcę. Dzieje się to poprzez fakturę korygującą. Oprócz tego prawodawca przewidział w tym zakresie również (co prawda nieco ograniczone, ale jednak) kompetencje nabywcy towaru czy usługi. W przypadku stwierdzenia na uzyskanej fakturze (fakturze korygującej) wskazanych w przepisach rodzajów błędów, nabywca ma możliwość skorygowania tego dokumentu, poprzez dostarczenie wystawcy faktury tzw. noty korygującej.

Z rozporządzenia do ustawy

Przepisy regulujące instytucję not korygujących i procedury, w jakich można się nimi posługiwać od 1 stycznia 2014 r., określa art. 106k ustawy o VAT. Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9762

Wydanie: 9762

Spis treści
Zamów abonament