Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próba nie musi trwać 3 miesiące

12 lutego 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Zatrudnienie w celu sprawdzania umiejętności nowego pracownika można przerwać, wypowiadając umowę, bez konieczności uzasadniania tej decyzji. Dotyczy to również kobiet w ciąży, jeśli okres próby nie miał przekraczać miesiąca.

Umowa o pracę na okres próbny stanowi odrębny rodzaj umowy o pracę. Może ona poprzedzać zawarcie każdej innej umowy. Angaż próbny ma na celu z jednej strony sprawdzenie przydatności pracownika do pracy, a z drugiej – zapoznanie się przez niego z warunkami pracy przed podjęciem ewentualnej decyzji o dalszym pozostawaniu w zatrudnieniu.

Kodeks pracy określa cztery rodzaje umów o pracę: na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy oraz na zastępstwo. Każdą z nich można poprzedzić umową na okres próbny (art. 25 § 2 k.p.). Wyłączone jest jednak wielokrotne zawieranie umów na czas próby.

Przyjmuje się, że z uwagi na wstępny charakter tej umowy, strony mogą ją podpisać tylko raz w celu wzajemnego sprawdzenia swych oczekiwań. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy podwładny obejmuje inne stanowisko pracy. Zawarcie drugiej umowy na okres próbny jest bowiem możliwe, aby sprawdzić przydatność pracownika do wykonywania innych niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9762

Wydanie: 9762

Spis treści
Zamów abonament