Warto przygotować regulamin sklepu internetowego bez zakazanych klauzul
PRZEDSIĘBIORCY | Za nieuzgodnione indywidualnie uważa się postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał wpływu, a więc m.in. zawarte w różnego rodzaju regulaminach i wzorcach.
Regulamin to podstawowy dokument prawny każdego serwisu internetowego. Dziś, gdy sklep internetowy oferuje klientom szereg dodatkowych funkcjonalności i usług, nie budzi wątpliwości, że sprzedawcę internetowego należy uznać za usługodawcę w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z jej wymogami taki sklep powinien mieć regulamin.
Powinien on opisywać rodzaj i zakres świadczonych usług, niezbędne do korzystania z serwisu wymagania techniczne, warunki zawierania i rozwiązania umów oraz tryb postępowania reklamacyjnego.
Regulamin jest też najprostszym sposobem wywiązania się z obowiązków, które nakładają na przedsiębiorcę ustawy konsumenckie, czyli należy uzupełnić go o informacje dotyczące zasad zapłaty ceny, kosztów, terminu i sposobu dostawy, prawa odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni czy terminu, w jakim oferta lub informacja sprzedawcy o cenie ma charakter wiążący.
Bywają niedozwolone postanowienia
Zawarcie w regulaminie niezbędnych informacji nie powinno nastręczać problemów. Praktyka pokazuje jednak, że sformułowanie regulaminu zgodnego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta