Jak usprawiedliwić nieobecność
POSTĘPOWANIE | Zaświadczenie ze szpitala nie wystarczy, aby przedsiębiorca powołany na świadka uniknął grzywny za niestawiennictwo w sądzie.
Każda osoba wezwana w charakterze świadka w postępowaniu cywilnym ma obowiązek stawić się w sądzie. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie. W przypadku ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie (art. 274 § 1 k.p.c.).
Tylko lekarz sądowy
Dość często przyczyną absencji świadka-przedsiębiorcy na rozprawie cywilnej jest choroba. Zgodnie z art. 2141 §1 k.p.c. usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby stron, ich przedstawicieli ustawowych, pełnomocników, świadków i innych uczestników postępowania wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie sądu, wystawionego przez lekarza sądowego. Nie wystarczy zatem zaświadczenie wystawione przez dowolnego lekarza.
Kiedy przyjmuje
Należy wskazać, że na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 15 sierpnia 2007 r. o lekarzu sądowym (DzU z 2007 r. nr 123, poz. 849 z późn. zm.) lekarzem sądowym jest lekarz, z którym prezes sądu okręgowego zawarł umowę o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta