Różna wysokość świadczeń po śmierci szefa
ZATRUDNIENIE | W prawie europejskim zgonu pracodawcy będącego osobą fizyczną nie uznaje się za zdarzenie wymagające przeprowadzenia procedury zwolnień grupowych. Pracownicy nie mogą więc liczyć na dodatkowe pieniądze.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 10 grudnia 2009 r. w sprawie Ovido Rodriguez Mayor i in. przeciwko Herencia yacente de Rafael de las Heras Davila i in. (C- 323/08). Analizie poddano dyrektywę 98/59 z 20 lipca 1998 r., która harmonizuje prawa krajowe w zakresie procedury zwolnień grupowych.
Trybunał rozpatrywał sprawę siedmiu hiszpańskich pracowników zatrudnionych przez osobę fizyczną. Od 30 kwietnia do 5 maja 2004 r. stawiali się oni do pracy, ale zakład był zamknięty. Okazało się, że w tym czasie zmarł ich pracodawca. Zakład przestał funkcjonować, gdyż spadkobiercy nie przyjęli spadku i nie kontynuowali jego działalności. Pracownicy uznali, że doszło do naruszenia prawa, gdyż spadkobiercy nie powiadomili ich o utracie zatrudnienia i nie otrzymali stosownych odpraw.
Sąd krajowy nie miał pewności, czy prawo hiszpańskie równo traktuje pracowników w zakresie wygasania umów o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta