Program PiS jest niespójny
Prawo i Sprawiedliwość proponuje nam nie korektę błędów, ale powtórkę z historii, nowe uderzenie w stabilność finansów publicznych – pisze ekonomista.
stanisław Gomułka
Główne propozycje dotyczące polityki gospodarczej Prawa i Sprawiedliwości zostały przedstawione w części dokumentu programowego partii zatytułowanej „Gospodarka i rozwój". Dotyczą one przede wszystkim nowych metod stymulowania inwestycji, reformy finansów publicznych oraz polityki w obszarach takich jak infrastruktura, energetyka i budownictwo mieszkaniowe.
Dla przedsiębiorców i – szerzej – wyborców ważne są też propozycje dotyczące edukacji i rynku pracy. Zostały przedstawione w innej części zatytułowanej „Rodzina". Ograniczę się do przedstawienia i skomentowania propozycji z rozdziału „Gospodarka i rozwój" dotyczących stymulowania inwestycji oraz finansów publicznych.
Pułapka średniego rozwoju
Punktem wyjścia jest ocena, że Polska już teraz „znalazła się w pułapce średniego rozwoju", to znaczy długookresowego spowolnienia wzrostu gospodarczego do 1,5–2 proc. rocznie (mierzonego tempem wzrostu PKB na mieszkańca), charakterystycznego dla krajów najbardziej rozwiniętych, w szczególności takich jak USA, Niemcy, Francja i Wielka Brytania.
Fakty nie potwierdzają jednak tej oceny. Mówią co prawda o spowolnieniu gospodarczym w Polsce, ale mówią też o spowolnieniu w latach 2008–2013 – nawet silniejszym niż w Polsce – w innych krajach. Ekonomiści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta