Zamiast duplikatu z błędem nowe zaświadczenie
Szef może samodzielnie skorygować błędnie wystawiony dokument potwierdzający zatrudnienie i jego przebieg. Powinien też wydać odpis świadectwa pracy.
- Pracownik wystąpił o duplikat świadectwa pracy wystawionego w 1999 r. Przejrzałam jego akta osobowe i sprawdziłam, że w dokumencie wówczas wydanym zapisano nieprawidłowy okres zatrudnienia. Wystawiłam mu więc świadectwo, wskazując, że jest to korekta, a nie duplikat. Czy postąpiłam prawidłowo? – pyta czytelniczka.
Tak.
Informacje podane w świadectwie pracy muszą być prawdziwe, pełne i rzetelne. Jest to bowiem podstawowy dokument potwierdzający fakt i przebieg zatrudnienia etatowca. Zwykle świadectwo pracy firma wystawia w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje pracownik, a jego kopia pozostaje w aktach osobowych tego etatowca w zakładzie. Czasami były podwładny utraci wydany mu dokument i zwraca się wtedy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta