Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod lupą tylko służbowe sprawy

21 marca 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
Anna Abramowska
autor zdjęcia: Waldemar Kompala
źródło: Fotorzepa
Anna Abramowska

Nadzór nad pracownikami można pełnić na wiele sposobów i przy wykorzystaniu różnych urządzeń monitorujących. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i poruszać się w granicach dozwolonych przez prawo.

Pracodawca może obserwować i nadzorować aktywność firmową podwładnego. Pomoże mu w tym kamera, GPS w służbowym samochodzie czy telefonie, komputerowy monitoring ruchów w internecie. Aby to było jednak możliwe, pracodawca musi wcześniej o zamierzonej inwigilacji i jej granicach poinformować załogę.

Co do zasady przy ocenie dopuszczalności stosowania przez pracodawcę środków nadzoru nad zatrudnionymi liczy się cel i adekwatność takiego działania oraz świadomość pracownika, że jest kontrolowany.

Przypominamy najważniejsze zasady obowiązujące przy wprowadzaniu nowinek technicznych na firmowym gruncie.

Zapisy informacyjne w regulaminie

Dobrze jest odpowiednie zasady weryfikacji umieścić w wewnętrznych przepisach, np. w regulaminie pracy. To on określa dyscyplinę pracy obowiązującą w zakładzie, a także uprawnienia kontrolne przełożonego. Powinna się w nim znaleźć informacja, że w zakładzie stosuje się monitoring, w samochodach montowany jest GPS, a komputery rejestrują odwiedzane przez pracownika strony internetowe. Jeśli nie ma takiego dokumentu w firmie (bo pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników), szef powinien poinformować personel o stosowanej formie i zakresie kontroli w sposób u niego przyjęty, np. w obwieszczeniu lub w umowie o pracę.

Zasady wykorzystywania nowinek technicznych w kontroli pracownika, korzystania z utrwalonych treści, ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9794

Wydanie: 9794

Spis treści
Zamów abonament