Umowa, która zmieni świat
Biznes i konsumenci liczą już zyski z powstania amerykańsko-europejskiej strefy wolnego handlu.
Korespondencja z Brukseli
Negocjatorzy z obu stron Atlantyku od dziewięciu miesięcy pracują intensywnie nad zapisami TTIP – transatlantyckiego porozumienia ws. handlu i inwestycji. Takiej umowy jeszcze w historii nie było, zatem to, co zostanie uzgodnione w relacjach transatlantyckich, może stać się punktem odniesienia dla innych umów handlowych.
Kiedyś takie ambicje miały wielostronne negocjacje w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jednak fiasko rundy Dauha spowodowało, że UE i USA postanowiły działać bilateralnie.
Komisja Europejska szacuje korzyści TTIP dla Europy na 120 mld euro rocznie, co stanowi 0,5 proc. unijnego PKB. Średnio na gospodarstwo przypadałoby zatem 545 euro.
Wyzwania
Amerykanie mieli ambitny plan zakończenia negocjacji w 2014 roku, jeszcze przed zmianą instytucjonalną i przyjściem nowej Komisji Europejskiej. Eksperci przyznają jednak, że mimo ogromnego wysiłku po obu stronach Atlantyku cel raczej nie będzie zrealizowany, bo po prostu nie jest realistyczny. TTIP nie polega bowiem na zwykłym zniesieniu ceł, co można zrobić jedną horyzontalną umową pokrywającą wszystkie produkty.
Wyzwaniem jest zniesienie barier regulacyjnych, które są znacznie bardziej wyrafinowanym instrumentem ochrony własnego rynku. Wszelkiego rodzaju normy środowiskowe, standardy bezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta