Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zyska czas na prowadzenie postępowania

23 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Sławomir Śliwowski

PROCEDURY | Nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności przesądza o możliwości jej przymusowej egzekucji, a pośrednio może wpływać również na przedawnienie zobowiązania.

Wykonalność decyzji podatkowych oznacza przede wszystkim, że organy podatkowe mogą podjąć działania zmierzające do przymusowego ściągnięcia należności podatkowych w drodze egzekucji administracyjnej. Samo wszczęcie egzekucji najczęściej odbywa się bez udziału podatnika, na podstawie tytułu wykonawczego, wystawionego przez odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. W takim przypadku podatnik może się dowiedzieć o czynnościach egzekucyjnych dopiero po ich podjęciu (np. otrzymując informację, że ma zajęty rachunek bankowy).

Zasadniczo wykonalne są dopiero ostateczne orzeczenia organów podatkowych, czyli takie, od których nie przysługuje już odwołanie do organu wyższej instancji. Należy przy tym zaznaczyć, że sądy administracyjne nie są organami administracji, a zatem uprawnione podmioty mogą kierować do sądów skargi na ostateczne (a zatem wykonalne) decyzje podatkowe. Może się zatem zdarzyć, że zanim wojewódzki sąd administracyjny zdąży skontrolować zaskarżoną decyzję, to zostanie ona już w całości wykonana. Gdyby jednak sąd wydał wyrok korzystny dla podatnika, to może on liczyć na zwrot wyegzekwowanej kwoty, powiększonej o odsetki.

Czasem także nieprawomocne

Przepisy ordynacji podatkowej (dalej o.p.) przewidują również możliwość wykonania nieprawomocnych decyzji wydanych przez organy I instancji. W tym celu organ wydający decyzję nieostateczną musi nadać jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9821

Wydanie: 9821

Spis treści
Zamów abonament