Nie daje, kto nie ma
Rzymska reguła „Nikt nie może przenieść na drugiego więcej praw, niż ma sam", wydaje się doskonale logiczna.
Jako w pełni zrozumiała weszła do powszechnego i potocznego użycia, nawet w społecznościach mniej obeznanych z prawem. Stanowi gwarancję praworządności, szczególnie jako jedno z podstawowych zabezpieczeń prawa własności. Regułę kojarzy się głównie z prawem rzeczowym. Średniowiecze chętnie powtarzało ją w wersji późnoklasycznej: „nie daje, kto nie ma". I w takiej zrobiła karierę w prawie anglosaskim, urastając do rangi zasady common law.
W rzymskim prawie ukuto ją na kanwie prawa spadkowego: „dziedzic nie może przenieść na kogoś innego więcej prawa, niż sam miałby, gdyby przyjął spadek"; „niedorzeczne, aby miał więcej praw zapisobierca gruntu niż dziedzic lub sam testator, gdyby jeszcze żył" itd. Reguła jest oczywista, dlatego świetnie nadaje się do uogólnienia. Szybko zadomowiła się w prawie rzeczowym, ale w Rzymie wyrażała też podstawową prawidłowość sprzedaży:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta