Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiada

23 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców 
i pracowników w ostatnim okresie.

Pracodawca nie płaci należnego wynagrodzenia. Jakie kroki może podjąć pracownik, aby odzyskać te należności?

Wynagrodzenie ze stosunku pracy powinno być wypłacone pracownikowi w miejscu i czasie wynikającym z zawartej umowy, nie później niż do dziesiątego dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Tak stanowi art. 85 k.p. Zdarza się jednak, że pracodawca zalega z wypłatami wobec pracowników, niekiedy przez kilka miesięcy. W takiej sytuacji pracownik ma prawo:

- złożyć pisemną skargę do odpowiedniego ze względu na siedzibę pracodawcy Okręgowego Inspektoratu Pracy. W czasie kontroli inspektor pracy ustali przyczyny naruszenia prawa i wyda odpowiednie środki prawne wynikające z ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz udzieli pisemnej informacji składającemu skargę.

- niezależnie od skargi do PIP pracownik może sam złożyć pozew do sądu pracy i domagać się zasądzenia zaległych wypłat z odsetkami.

Niezależnie od tych działań ma prawo rozwiązać z umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.). Jako przyczynę etatowiec wskazuje ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę polegające na tym, że nie wypłacił mu należnego wynagrodzenia.

Ponadto każdy zainteresowany otrzymaniem nieodpłatnej porady prawnej w zakresie przepisów prawa pracy może zwrócić się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9821

Wydanie: 9821

Spis treści
Zamów abonament