Partnerstwo szansą dla szpitali
ZOBOWIĄZANIA | Umowa o PPP powinna określać, w jakim zakresie partner prywatny zobowiązany jest do utrzymywania i zarządzania obiektem po jego wybudowaniu bądź remoncie. Elementy te są istotą kontraktu.
Zdecydowana większość polskich podmiotów leczniczych od lat boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Dotyczy to zarówno samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jak i podmiotów leczniczych prowadzonych w formie spółek kapitałowych.
Problemom budżetowym zaradzić miała komercjalizacja, która zgodnie z art. 59 i następnymi ustawy o działalności leczniczej polega na przekształceniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) w spółkę kapitałową przez jego likwidację i powołanie spółki kapitałowej prowadzącej niepubliczny ZOZ. Komercjalizację stosuje się w celu umożliwienia spłaty części zobowiązań przejętych przez jednostkę samorządu terytorialnego po likwidacji SP ZOZ ze środków pochodzących z dotacji celowych.
Więcej przejrzystości
Korzyściami z komercjalizacji są na pewno: bardziej przejrzysta gospodarka, nadzór właścicielski, zasady zatrudnienia i dyscyplina finansowa. Jednak ustawowe wymuszenie przekształcenia bądź likwidacji SP ZOZ ograniczyło jedynie ich możliwości w zakresie zadłużania się. Przekształcenie SP ZOZ w spółkę kapitałową nie zapewni mu dodatkowych środków finansowych, lecz jedynie podda go regulacjom prawa upadłościowego i wzmożonej kontroli finansowej przez kontrahentów i wierzycieli.
Problemy podmiotów leczniczych mogą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta