Humanista z przyszłością
Kadry | Choć firmy nie biją się o nich, to absolwenci studiów humanistycznych mają na rynku pracy sporo możliwości.
Anita Błaszczak
Tak jak kiedyś mechanizacja przesunęła pracowników do zawodów wymagających biegłości poznawczej, tak teraz postępująca komputeryzacja i automatyzacja stworzą przestrzeń do rozwoju zawodów związanych z emocjami, wymagających inteligencji społecznej i kreatywności.
Ta prognoza Carla Benedikta Freya i Michaela Osborne'a, badaczy z Oxford University, powinna dodać otuchy studentom i absolwentom kierunków humanistycznych, które z założenia rozwijają kreatywność, komunikację oraz inteligencję społeczną.
Łowić trendy w banku
Jeden z najbardziej cenionych w Polsce bankowców, Józef Wancer, prezes BGŻ, podkreślał niedawno w rozmowie z „Bloomberg BusinessWeek", że banki coraz częściej rekrutują pracowników, którzy wcześniej nie mieli nic wspólnego z bankowością. Potrafią za to wykorzystywać narzędzia portali społecznościowych i obserwować zmiany w otoczeniu, wychwytując nowe trendy sprzedażowe i relacyjne.
W te wymagania dobrze wpisują się humaniści. Marta Piasecka, kierownik Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego, ocenia, że wbrew pozorom jest dla nich sporo ofert pracy, zwłaszcza gdy dobrze znają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta