Fiskus upomni się o podatek u rodziny przedsiębiorcy
Małżonek i dzieci mogą odpowiadać za należności, których właściciel firmy nie uregulował na czas w urzędzie skarbowym. Kłopotów nie uniknie również konkubent.
Zasada jest taka, że za własne podatki odpowiada każdy sam. Również przedsiębiorca. Tak wynika z ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Jak jednak w wielu innych przypadkach, tak i w tym od zasady są przewidziane wyjątki. Powodują one, że w ściśle określonych sytuacjach za zaległości podatkowe przedsiębiorcy odpowie ktoś inny – rodzina. Krąg osób, do których może się zwrócić fiskus, jest spory.
Decyduje ustrój majątkowy
Gdy przedsiębiorca pozostaje w związku małżeńskim, w grę wchodzi m.in. małżonek. O tym jednak, czy odpowie za zaległości swojego współmałżonka, decyduje ustrój majątkowy, na jaki zdecydowali się małżonkowie. Jeśli jest to rozdzielność majątkowa, to odpowiedzialności można uniknąć w ogóle. Tak prosto nie będzie jednak przy ograniczonej wspólności majątkowej (chyba że umowa została zawarta, zanim jeszcze powstały zaległości).
Z art. 29 o.p. wynika bowiem, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej, a także przed dniem zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu. Jeśli zatem zaległość powstała przed podpisaniem umowy o rozdzielności majątkowej, to małżonek będzie za nią odpowiadał....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta