Pensja za wakacje niekorzystnie rozliczona
Twórcy są uprawnieni do 50 proc. kosztów, ale tylko wtedy, gdy wykonują konkretne dzieła. Nie można ich naliczać, jeśli nie pracują.
Zastosowanie wyższych kosztów daje spore możliwości zaoszczędzenia na podatku. Fiskus rygorystycznie jednak podchodzi do warunków ich naliczania. Uważa, że nie przysługują w czasie, kiedy osoba wykonująca autorskie dzieła faktycznie nie pracuje, np. ma przerwę na posiłek.
Przekonała się o tym spółka zatrudniająca informatyków. Do ich wyłącznych obowiązków należy pisanie programów i cały czas jest poświęcany na te czynności (z wyłączeniem 15-minutowej przerwy na posiłek i urlopu wypoczynkowego). Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy programistów, a stosowne klauzule dotyczące praw autorskich zawarte są w umowach. Całe ich wynagrodzenie pomniejsza o 50 proc. koszty.
Za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta