Nowy zakład nie zawsze czeka z tworzeniem funduszu socjalnego
Pracodawca ma obowiązek od razu utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jeśli został wyodrębniony ze spółki i rozpoczyna odrębny byt w trakcie roku kalendarzowego.
W terenie spółka ma tylko jeden oddział, który nie jest samodzielnym pracodawcą (status ten ma sama spółka). Postanowiła się podzielić, tworząc z oddziału nową spółkę, do której ma przejść w trybie art. 231 k.p. większość pracowników oddziału. W dniu przejęcia (co ma nastąpić 1 czerwca 2014 r.) nowy pracodawca będzie zatrudniał 27 osób na umowach o pracę na 25 pełnych etatach (w tym 1,5 etatu zajmowaliby niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i 2,33 etatu zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych). Czy musi naliczać odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za pozostałą część 2014 r.? Jeśli tak, to jak to zrobić? A może nowy zakład ma prawo skorzystać z odroczenia obowiązków socjalnych do następnego roku kalendarzowego? Czy w związku z podziałem spółki należy przekazać część pieniędzy zgromadzonych na koncie funduszu dla nowo powstałej spółki (wcześniej był to oddział tej spółki)? – pyta czytelnik.
Generalnie pracodawca rozpoczynający działalność w trakcie roku kalendarzowego nalicza odpisy socjalne od następnego roku kalendarzowego. Tak stanowi art. 6a ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs). Dotyczy to tylko zakładów zobowiązanych do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej zfśs), czyli:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta