Nierezydent kupujący w Polsce usługi techniczne nie podlega CIT
Indywidualna interpretacja podatkowa może zostać wydana wyłącznie na podstawie faktów przedstawionych we wniosku. W szczególności organ nie może oceniać „realności"/„wykonywalności" rozważanego przez spółkę modelu biznesowego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach z 18 marca 2014 r. (III SA/Wa 2667/13, III SA/Wa 2668/13).
Spółka została założona pod prawem Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i posiada w tym kraju siedzibę oraz zarząd. W skład jej zarządu wchodzą osoby fizyczne zamieszkałe w ZEA (większość) oraz w Polsce. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (grupa), w ramach której działają m.in. spółki mające siedzibę w Polsce. Grupa zajmuje się projektowaniem, dystrybucją i sprzedażą detaliczną markowej odzieży. W związku z rozważaną zmianą modelu biznesowego spółka będzie pełniła w grupie nową rolę – będą jej przypisane funkcje niezbędne do efektywnego sprzedawania odzieży, będzie posiadała aktywa wymagane do działalności grupy (w tym znaki towarowe) oraz będzie ponosiła główne rodzaje ryzyka biznesowego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (w tym ryzyko rynkowe, zapasów i kursowe). Wyprodukowane towary spółka będzie sprzedawać na rzecz pozostałych spółek z grupy, które będą pełniły rolę dystrybutorów odzieży, odpowiedzialnych jedynie za sprzedaż towarów do klientów. Natomiast znaczna część działań związanych z ww. czynnościami spółki w nowym modelu – m.in. w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta