Jak polska firma rozliczy kompleksowe usługi magazynowania
Usługi transgraniczne na rzecz podatników są obciążone w państwie ich konsumpcji. Wyjątek od tej reguły dotyczy m.in. czynności związanych z nieruchomościami. Jednak nie zawsze łatwo jest ustalić, które z nich zaliczyć do tej kategorii.
Swój finał znalazła głośna sprawa dotycząca sposobu opodatkowania VAT kompleksowych usług magazynowania świadczonych na rzecz zagranicznych kontrahentów (wyrok NSA z 2 kwietnia 2014 r., I FSK 1786/13). Rozstrzygnięcie NSA uwzględnia wnioski wynikające z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 czerwca 2013 r. (C‑155/12), do którego polski sąd zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym.
Sądy zgodziły się z przedsiębiorcą
Przypomnijmy, że postępowanie dotyczyło podatnika, który wystąpił do organu podatkowego z pytaniem o podatkowe skutki świadczenia kompleksowych usług magazynowania na rzecz zagranicznych kontrahentów. Usługa ta obejmowała między innymi przyjmowanie towarów do magazynu, umieszczanie towarów na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie i pakowanie towarów dla klientów, wydawanie towaru, rozładunek i załadunek.
Nie ma precyzyjnych przesłanek, jakimi należy się kierować przy ustalaniu związku usługi z nieruchomością
Wnioskodawca uważał, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta