Przerwanie wypoczynku obciąży budżet pracodawcy
Odwołanie pracownika z urlopu potwierdza dopuszczenie go do pracy. Szef nie uwolni się od zwrócenia mu kosztów, uznając, że powrót był dobrowolny.
Odwołanie z wyjazdu dla pracownika oznacza krótszą regenerację sił, a dla pracodawcy konieczność wyłożenia dodatkowych pieniędzy na pokrycie strat podwładnego związanych z niewykorzystanym wypoczynkiem i szybszym przybyciem do firmy. Dlatego zanim przełożony zażąda obecności etatowca, powinien skalkulować opłacalność takiej decyzji.
Niezastąpiony pracownik
Korzystającego z urlopu wolno odwołać jedynie wyjątkowo. Art. 167 k.p. przewiduje, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania wakacji. Przykładowo będą to:
- nagła awaria maszyny w dziale pracownika, której nikt z obecnych nie potrafi naprawić,
- nieoczekiwana choroba zmiennika, którego absencja wstrzymuje produkcję,
- kontrola podatkowa, wymagająca złożenia przez urlopowicza dodatkowych wyjaśnień,
- włamanie do firmy i konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji towaru oraz złożenia niezbędnych wyjaśnień policji czy prokuraturze,
- niespodziewana przez pracodawcę zwiększona ilość zamówień, gdzie obecność pracowników mających potrzebne kwalifikacje jest warunkiem koniecznym do ich realizacji.
Dyspozycja do wykonania
Odwołanie z urlopu to polecenie szefa wiążące pracownika. Aby jednak taka informacja miała dla niego taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta