Kiedy powstaje przychód w przypadku datio in solutum
Otrzymanie nieruchomości, nawet obciążonej, jako świadczenia w miejsce wypełnienia zobowiązania samo w sobie powoduje zwiększenie aktywów wierzyciela, niezależnie od planowanej jej sprzedaży mającej na celu uzyskanie kwoty pieniężnej.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 4 kwietnia 2013 r. (I SA/Gd 1731/13).
Spółka podpisała długoterminową umowę dzierżawy nieruchomości z innym krajowym podmiotem w celu wykonania zobowiązania w stosunku do kontrahenta zagranicznego. Strony ustaliły, że właściciel nieruchomości zobowiązuje się zapewnić gotowe do wynajmu nieruchomości w określonym terminie, a w przypadku niewywiązania się z umowy, właściciel nieruchomości zapłaci na rzecz spółki ustaloną karę umowną. Właściciel nie oddał nieruchomości w dzierżawę w wyznaczonym terminie. Wobec niemożności realizacji działalności w zakresie wynajmu nieruchomości przez spółkę powstało po jej stronie roszczenie w postaci kar umownych. Strony zawarły ugodę i na mocy cesji nieruchomości zawartej przed notariuszem przeniosły własność niewykończonych nieruchomości jako realizację kar umownych, przy czym nieruchomości zostały wcześniej obciążone roszczeniami na rzecz osób trzecich, a roszczenia te zostały uwidocznione w księgach wieczystych przedmiotowych nieruchomości jako wpisy hipotek. Spółka ponosi wydatki związane z utrzymaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta