Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z pracą i usługami w rodzinnej firmie

22 maja 2014 | Prawo i praktyka | Lidia Rubińska

Jeżeli żona zatrudniona w firmie męża używa do celów prywatnych firmowego samochodu stanowiącego ich wspólność majątkową, to nie uzyska ona przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 21 ust. 20 ustawy o PIT zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 125 tej ustawy, dotyczące wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od najbliższych osób w rodzinie, czyli osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadku i darowizn, nie ma zastosowania do świadczeń otrzymanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Przepis ten budzi wątpliwości.

Powstaje bowiem pytanie, w jakich okolicznościach należy rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń przy zatrudnianiu małżonka w firmie.

  • Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych. W swojej firmie zatrudnił na umowę o pracę żonę za wynagrodzeniem 1500 zł miesięcznie. Żona przedsiębiorcy czasami korzysta z firmowego auta męża do prywatnych celów. Czy w takim przypadku żona uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń?

W rozumieniu artykułu 21 ust. 20 ustawy o PIT, jeżeli żona pracuje u męża i otrzymuje wynagrodzenie, to jest traktowana tak jak każdy inny pracownik w firmie. Dlatego korzystanie przez małżonkę z firmowego auta męża jest dla niej przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń związanym ze stosunkiem pracy, od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9844

Wydanie: 9844

Spis treści
Zamów abonament