Mikrofirmy już nie przyspieszają, choć planują kupno samochodów
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | W ocenie mikroprzedsiębiorców gospodarka osiągnęła już szczyt swoich możliwości w obecnym cyklu, dlatego ich optymizm jest dziś nieco mniejszy niż w pierwszym kwartale. Najsilniejszą grupę wciąż stanowią jednak ci, którzy oczekują wzrostu obrotów, chcą inwestować i potrzebują kredytu – wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Idea Banku.
Po swego rodzaju eksplozji optymizmu przedsiębiorców, jaka nastąpiła w I kwartale br., II kwartał przyniósł schłodzenie oczekiwań. W efekcie nastroje mikrofirm – które ze względu na swoją specyfikę zwykle odbiegają od tego, co można wyczytać z twardych danych statystycznych – tym razem wydają się idealnie odzwierciedlać kondycję gospodarki.
Ekonomiści zgadzają się co do tego, że tempo rozwoju w granicach 3,2–3,5 proc. to jest maksimum, na jakie stać gospodarkę w najbliższym czasie. Z badania przeprowadzonego przez Grupę Idea Banku wynika, że szczyt optymizmu mikrofirm też wystąpił w I kwartale br. Badanie przeprowadzono już po raz dziesiąty, w dniach 5–13 czerwca 2104 r. Miało ono formę wywiadu telefonicznego, któremu poddano 1000 osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Przyczyn pogorszenia nastrojów przedsiębiorców można częściowo upatrywać w trwających wakacjach, które dla co piątej mikrofirmy będą czasem ograniczenia aktywności. Takiemu spojrzeniu przeczą jednak wyniki badania przeprowadzonego w czerwcu 2013 r., które wykazało wzrost optymizmu. Z drugiej strony wyjątkowo krótka zima, jaką mieliśmy w tym roku, mogła przesadnie pobudzić optymizm firm w I kwartale, wywołując dziś efekt odwrotny.
Przedsiębiorca, aby zdecydował się na zakup środków trwałych, musi dobrze oceniać perspektywy dla swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta