Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak działa akredytywa

17 lipca 2014 | Dobra Firma | Regina Skibińska

Eksportuję towary do Azji i chciałbym się zabezpieczyć na wypadek niewypłacalności kontrahentów. Czy akredytywa jest dobrym rozwiązaniem? Co mi ona zapewni? Czy dzięki akredytywie będę mieć zagwarantowaną płatność za towary?

Akredytywa dokumentowa jest skutecznym sposobem na zagwarantowanie sobie płatności w przypadku handlu zagranicznego, szczególnie wtedy, gdy eksportujemy do krajów związanych z dużym ryzykiem, czy to politycznym, czy niewypłacalności kontrahenta; ma też często zastosowanie przy kontraktach z nowymi partnerami. Jest to instrument płatniczy, który zabezpiecza równocześnie interesy dostawcy i odbiorcy. Dzięki akredytywie eksporter otrzyma płatność za towar także wtedy, gdy importer zbankrutuje albo z innych przyczyn nie wywiąże się z zobowiązania.

Jeżeli bank uzna, że firma jest zdolna do zapłaty za towar, otwiera akredytywę

Pewność wiąże się jednak z ceną – jest to jedna z droższych metod, ale koszty ponosi odbiorca towaru. Akredytywa polega na tym, że bank zobowiązuje się do zapłaty beneficjentowi określonej sumy na podstawie dokumentów, które wymienione są w treści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9891

Wydanie: 9891

Spis treści
Zamów abonament