Jak rozliczyć agio przekazane na kapitał zapasowy
Wykładnia. W przypadku sprzedaży przez spółkę z o.o. akcji wniesionych do niej uprzednio aportem przez osobę fizyczną w zamian za udziały w tej spółce, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość nominalną wydanych w zamian za akcje udziałów, nie zaś ich wartość emisyjną.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 maja 2014 r. (II FSK 1478/12).
Akcjonariusz spółki akcyjnej (osoba fizyczna) planował wnieść aportem posiadane akcje do spółki z o.o. w zamian za objęcie udziałów w tej spółce. Wartość akcji przewyższałaby nominalną wartość obejmowanych udziałów. Uzyskaną nadwyżkę spółka z o.o. zamierzała przekazać na agio. We wniosku o interpretację indywidualną podatnik (osoba fizyczna) zapytał, jaka wartość będzie kosztem podatkowym w przypadku zbycia przedmiotu aportu przeznaczonego w części na pokrycie kapitału zakładowego, w części zaś na agio.
W ocenie podatnika koszty uzyskania przychodów powinny zostać oszacowane według wartości emisyjnej udziałów spółki z o.o., a nie – jak podnosił fiskus oraz WSA w Krakowie w wyroku z 7 lutego 2012 r. (I SA/Kr 2186/11) – ich wartości nominalnej. To wartość emisyjna jest bowiem ekwiwalentem poniesionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta