Niemcy: płaca minimalna ważna też dla Polaków
Nowe przepisy dotyczące płacy minimalnej w Niemczech będą miały znaczenie dla polskich firm, które zatrudniają lub oddelegowują zatrudnionych w Polsce pracowników do pracy za zachodnią granicą – piszą prawnicy.
Niemiecki ustawodawca na początku lipca uchwalił ustawę mającą na celu zagwarantowanie w Niemczech płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro brutto na godzinę. Celem opracowywanego projektu jest zapewnienie stabilniejszych i pewniejszych warunków pracy. Termin wejścia w życie nowych regulacji to 1 stycznia 2015 roku. Wprowadzenie nowych przepisów będzie mieć znaczenie również dla polskich przedsiębiorców, którzy zatrudniają lub oddelegowują zatrudnionych w Polsce pracowników do pracy w Niemczech.
Dotychczasowe prawo
Oprócz nielicznych wyjątków obecnie w Niemczech nie obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracownicy z Polski wysyłani do pracy w Niemczech mogą więc zasadniczo otrzymywać wynagrodzenie za pracę na poziomie krajowego, tj. polskiego wynagrodzenia. W praktyce wynagrodzenie uzupełniane jest o ewentualne diety, które jednak nie podlegają składkom na ZUS i korzystają ze zwolnień podatkowych.
Minimalne wynagrodzenie za pracę obecnie obowiązuje tylko w stosunku do niektórych grup zawodowych na podstawie układów zbiorowych pracy. Pewne ograniczenia zawierają również przepisy dotyczące pracowników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta