Co wpływa na wysokość dochodu ze zbycia wierzytelności
CIT. Bank może zaliczyć kwotę otrzymaną ze sprzedaży wierzytelności na kapitał kredytu lub pożyczki, a następnie, jeżeli uzyskana cena przewyższa wartość kapitału sprzedawanych wierzytelności – na wydatki, odsetki i inne należności.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 maja 2014 r. (III SA/Wa 372/14).
Bank zamierza zawierać umowy sprzedaży wierzytelności, które oprócz należności głównej będą obejmowały także kwoty związane ze zbywanymi należnościami kredytowymi, w tym odsetki. We wniosku o interpretację indywidualną zadał pytanie, czy w przypadku, gdy umowa sprzedaży nie określa sposobu kalkulacji ceny, bank może ją rozliczyć najpierw na kapitał, następnie na wydatki związane z dochodzeniem wierzytelności, a ostatecznie na odsetki i inne opodatkowane przychody banku.
Przedstawiając własne stanowisko, bank argumentował, że cena uzyskana ze zbycia wierzytelności może być podzielona zgodnie z jego propozycją. W opinii banku o przyjęciu odpowiedniej metody rozliczenia powinny decydować przede wszystkim względy ekonomiczne.
Organ podatkowy stwierdził jednak, że stanowisko banku jest nieprawidłowe. Zdaniem fiskusa na gruncie ustawy o CIT kwotę uzyskaną ze sprzedaży wierzytelności należy zaliczyć na poczet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta