Kiedy jest szansa na przyspieszenie zmian w firmie
PRAWO HANDLOWE | Uproszczony tryb przekształcania spółek może być użyteczny dla zarządzających nimi menedżerów.
Michał Szczodry Łukasz Bernatowicz
Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej. Procedura przekształcenia jest czasochłonna i mocno sformalizowana. Najwięcej pracy wymaga przede wszystkim przygotowanie planu przekształcenia, o którym mowa w art. 553 kodeksu spółek handlowych oraz jego załączników.
Zasadą powinno być sporządzenie specjalnego bilansu przekształceniowego
K.s.h. przewiduje uproszczenie procedury w przypadku:
- przekształcenia spółki jawnej i partnerskiej, w której wszyscy wspólnicy prowadzą sprawy spółki, w inną osobową (art. 582 k.s.h.).
- przekształcenia spółki jawnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzą sprawy spółki, w kapitałową (art. 572 k.s.h.).
Opisując pierwszy przypadek, należy wskazać, że ustawodawca w art. 582 k.s.h. zdecydował się na wprowadzenie istotnych ułatwień do procedury przekształceniowej. Mianowicie przy przekształceniu spółki partnerskiej lub jawnej w inną osobową (z zastrzeżeniem, że wszyscy wspólnicy prowadzą sprawy spółki), nie jest konieczne przygotowanie planu przekształcenia i wskazanych w art. 558 § 2 k.s.h. załączników, w tym wyceny środków majątkowych, sprawozdania finansowego. Tryb uproszczony nie przewiduje również wydania opinii przez biegłego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta