Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie konsekwencje w VAT powoduje zatrzymanie nakładów inwestycyjnych

05 września 2014 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski

ROZLICZENIA | Przeniesienie przez najemcę na rzecz właściciela lokalu prawa do poczynionych ulepszeń należy uznać za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu. Jest to bowiem czynność wzajemna i ekwiwalentna.

Prowadzę działalność w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Najemcy mają prawo inwestować w obce (czyli nasze) obiekty i dostosowywać lokale do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Po rozwiązaniu umowy mam prawo do zatrzymania tych nakładów po zapłacie określonej kwoty pieniężnej. Czy taka transakcja będzie podlegać opodatkowaniu VAT? Czy w takim przypadku będę miał prawo do odliczenia VAT naliczonego? – pyta czytelnik.

Kwestia sprzedaży nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym nie została bezpośrednio uregulowana w przepisach o VAT. Tym samym należy odwołać się do przepisów ogólnych, w kontekście uznania sprzedaży takich nakładów za świadczenie usług lub za dostawę towarów.

Trzeba sięgnąć do definicji z ustawy...

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Przy czym zgodnie z ustawą o VAT towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6). Nakłady inwestycyjne nie są rzeczami, w związku z tym nie można ich uznać za towar, a ich sprzedaży za dostawę towarów. Oznacza to konieczność odniesienia się do definicji świadczenia usług.

Świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9933

Wydanie: 9933

Spis treści
Zamów abonament