Do czego przydaje się „poddłużnik”
EGZEKUCJA | Przedsiębiorca poszukujący swojej wierzytelności może zaspokoić się z przedmiotów będących własnością dłużnika, jak i z różnorodnych praw przysługujących mu w stosunku do innych podmiotów, najczęściej współpracujących gospodarczo z dłużnikiem.
Brak dobrowolnej spłaty przez dłużnika wierzytelności zasądzonej prawomocnym orzeczeniem sądu powoduje najczęściej, że sprawa zostaje skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego. Aby odzyskać należność, a jednocześnie zachować płynność finansową, przedsiębiorca musi zatem udać się do komornika.
Prawo zapewnia wierzycielowi stosunkowo szeroki wachlarz instrumentów egzekucji roszczeń pieniężnych, wśród których najpopularniejsze to egzekucja z rachunku bankowego, z wynagrodzenia, z ruchomości oraz z nieruchomości (wieloetapowa oraz stosunkowo skomplikowana). Obok wymienionych wprost składników majątku dłużnika (wynagrodzenie, nieruchomość) ustawodawca przewiduje również możliwość skierowania egzekucji do innych wierzytelności przysługujących dłużnikowi w stosunku do osób trzecich. Przepisy pozwalają nawet, w określonych przypadkach, na wystąpienie przez wierzyciela z powództwem wobec osoby trzeciej, która nie chce współpracować z komornikiem w toku postępowania egzekucyjnego.
Przedsiębiorca poszukujący swojej wierzytelności może zaspokoić się zarówno z przedmiotów materialnych będących własnością dłużnika, jak i z różnorodnych praw przysługujących mu w stosunku do innych podmiotów, najczęściej współpracujących z dłużnikiem na stopie gospodarczej.
Wierzytelność to szczególne prawo polegające na możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta