PIR: fundusz zamiast spółki
Mariusz Grendowicz | Obecna forma prawna firmy nie jest optymalna – przyznaje szef Polskich Inwestycji Rozwojowych.
PIR mają zostać zlikwidowane lub wchłonięte przez Bank Gospodarstwa Krajowego? Jest zamęt informacyjny po tym, jak po expose premiera Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, zapowiedział utworzenie polskiego EBOR na bazie PIR i BGK. Zaraz potem MSP wyjaśniło, że nie planuje zmian w istnieniu i działaniu PIR. Źle zrozumieliśmy ministra?
Mariusz Grendowicz: Od dłuższego czasu prowadziliśmy prace dotyczące zmiany struktury prawnej PIR. Już rok temu omówiliśmy wstępnie z właścicielem – Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) – koncepcję „ufunduszowienia" spółki. Forma spółki akcyjnej nie jest optymalna dla działalności prowadzonej przez PIR, czego dowodem jest fakt, że podobne instytucje poza Polską działają wyłącznie jako fundusze. Rozdzielenie działalności inwestycyjnej od działalności zarządczej pozwala na większą przejrzystość kosztów.
Jak to będzie wyglądać ostatecznie?
Docelowa struktura zwiększy poziom współpracy z BGK, która już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta