Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może zostać sprawcą

05 września 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Przestępstwo firmanctwa może popełnić wyłącznie osoba fizyczna.

Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w swoim wyroku z 27 maja 2010 r. (I SA/Ke 224/10), pojęcie firmanctwa zostało zdefiniowane w art. 55 § 1 kodeksu karnego skarbowego i art. 113 ordynacji podatkowej. Porównanie treści art. 1 § 1, art. 5 § 1 i art. 24 kodeksu karnego skarbowego wskazuje jednoznacznie na to, że popełnienia przestępstwa skarbowego dopuścić się może wyłącznie osoba fizyczna. Jedną z przesłanek odpowiedzialności jest bowiem wiek sprawcy. Gdy przepisy odnoszą się do osób prawnych, wynika to w sposób niewątpliwy z ich treści.

Dodatkowo przestępstwo firmanctwa może być popełnione wyłącznie przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Jak wskazał Sąd Najwyższy w swoim postanowieniu z 4 października 2012 r. (IV KK 222/12), pojęcie „działalność gospodarcza" użyte w art. 55 § 1 kodeksu karnego skarbowego należy rozumieć tak, jak to określono w art. 3 pkt 9 ordynacji podatkowej. Wobec tego działalnością gospodarczą będzie każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a także każda inna działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek. Przestępstwo prowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9933

Wydanie: 9933

Spis treści
Zamów abonament