Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wytłumaczyć przyczyny opóźnienia wpłat na ubezpieczenia

05 września 2014 | Dobra Firma | Józefa Domeracka
Wzór wniosku o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie
źródło: Rzeczpospolita
Wzór wniosku o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie

Uprawnienia | ZUS może wyrazić zgodę na opłacenie składki chorobowej po terminie, jeśli przedsiębiorca wystąpi z odpowiednio umotywowanym wnioskiem. Gdy przekroczenie było nieznaczne i z uzasadnionych powodów, jest szansa na jego pozytywne rozpatrzenie.

Józefa Domeracka

Przedsiębiorca, który obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Opłacanie składki na to ubezpieczenie umożliwi mu skorzystanie ze świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa. Konieczna jest jednak terminowość wpłat we właściwej wysokości.

W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje bowiem od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 23 kwietnia 2013 r. (III AUa 1067/12) wyjaśnił, że przez sformułowanie „nieopłacenie w terminie składki należnej" należy rozumieć trzy sytuacje:

- nieopłacenie w ogóle w terminie składki za dany miesiąc,

- opłacenie składki w niepełnej wysokości oraz

- opłacenie składki z przekroczeniem terminu.

Określenie „składka należna" nie jest przypadkowe. Przymiotnik ten oznacza, że chodzi o składkę pełną. Jeżeli składka jest mniejsza niż należna, to dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje z mocy ustawy. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 18 kwietnia 2012 r. (II UK 188/11).

Z orzecznictwa sądów wynika, że opłacanie składek obciąża wyłącznie ubezpieczonego przedsiębiorcę, który nie może się powoływać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9933

Wydanie: 9933

Spis treści
Zamów abonament