Wydatki na realizację programu motywacyjnego są kosztem
Wydatki związane z realizacją oraz obsługą programu zachęcającego członków i pełnomocników zarządu do uzyskiwania lepszych wyników spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Nie ma znaczenia, czy w programie jest wykorzystywany instrument pochodny.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 czerwca 2014 r. (ILPB3/423-132/14-2/JG).
Wnioskodawca (spółka) wyjaśnił we wniosku, że planuje wprowadzenie programu motywacyjnego skierowanego do członków zarządu oraz pełnomocników zarządu (zatrudnionych w spółce). O tym, które osoby będą miały możliwość wzięcia udziału w programie, decydować będzie spółka jako administrator i podmiot zarządzający programem.
Program będzie realizowany w oparciu o jednostki uczestnictwa, które będą przyznawane uczestnikom. Jednostki będą reprezentowały prawo do uzyskania pewnej wartości finansowej pozostającej w relacji do instrumentu bazowego. Instrumentem tym będzie wskaźnik finansowy EBIT, a więc wskaźnik dotyczący zysku operacyjnego (tj. zysku przed odliczeniem podatków i odsetek). Jest on wyliczany przez spółkę kwartalnie (po zakończeniu każdego kwartału) dla celów sprawozdawczości finansowej.
Wnioskodawca wyjaśnił, że jednostki uczestnictwa, które są przekazywane uczestnikom programu, są na gruncie prawa pochodnymi instrumentami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta