Kiedy świadczenie ma złożony charakter
VAT | Sprzedaż pakietów hotelowych czy dostawa towarów wraz z ich montażem to przykłady transakcji, które mogą być traktowane jako kompleksowe. Pod pewnymi warunkami nie trzeba ich elementów składowych opodatkowywać odrębnie.
Tomasz Krywan
Na pytania dotyczące klasyfikacji usług kompleksowych odpowiada doradca podatkowy, autor komentarza do ustawy o VAT, prowadzący serwis www.podatkoweopinie.pl
Nie zawsze świadczenia wykonywane przez podatników mają charakter jednorodny. Często jest tak, że składają się z pewnej grupy czynności. W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy wykonanie tych czynności należy traktować łącznie (jako jedno świadczenie o charakterze kompleksowym) czy odrębnie (jako dwa lub więcej świadczeń).
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 2 maja 1996 r. w sprawie C-231/94 wynika, że w takich przypadkach należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich przeprowadzana jest dana transakcja celem określenia:
- po pierwsze, czy są to dwa lub więcej niż dwa świadczenia odrębne, czy jest to jedno świadczenie,
- po drugie, czy w tym ostatnim przypadku to jedno świadczenie powinno zostać zakwalifikowane jako świadczenie usług.
Z kolei w wyroku z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Trybunał stwierdził, że „każde świadczenie usług musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne i po drugie, świadczenie obejmujące jedną usługę z ekonomicznego punktu widzenia nie powinno być sztucznie dzielone, by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT; należy określić zasadnicze cechy transakcji w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta