Jak zaplanować to, czego nie wolno
EWIDENCJA | Ryczałt za nadgodziny powinien odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych. Takie ustalenie znaczeniowo różni się od zaplanowania dodatkowej aktywności podwładnego przez szefa, co jest zabronione. W praktyce nie ma jednak żadnych odmienności.
Jedną z fundamentalnych zasad wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych jest ich incydentalność. Incydentalność, o której przesądzają ustawowo określone (art. 151 § 1 k.p.) przyczyny zarządzania pracy w takich godzinach:
- konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególne potrzeby pracodawcy.
Obawa przed karą
To właśnie z nadzwyczajnego charakteru przyczyn wywodzi się m.in. zakaz planowania pracy w nadgodzinach, czasami (na szczęście zupełnie wyjątkowo) doprowadzany do absurdu. Bywa bowiem rozumiany jako zakaz zamieszczania w harmonogramach jakichkolwiek adnotacji o przewidywanych nadgodzinach, bo „to już świadczy o planowaniu", a więc działaniu niezgodnym z prawem, zagrożonym grzywną. Stąd nawet jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta