Łączenie etatu z macierzyństwem wymaga dodatkowych rachunków
LISTA PŁAC | Gdy rodzic świadczy pracę w trakcie urlopów związanych z macierzyństwem, pracodawca musi wyliczać proporcjonalną kwotę zasiłku i wynagrodzenia za realizację obowiązków w obniżonym wymiarze godzin.
Mariusz Pigulski
Przepisy kodeksu pracy dopuszczają sytuacje, w których w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu na prawach macierzyńskiego) i urlopu rodzicielskiego dozwolone jest wykonywanie pracy na rzecz zakładu, który udzielił tych urlopów. Niestety, korzystanie przez pracownika z takiej możliwości oznacza dla pracodawcy większy nakład sił konieczny do prawidłowego rozliczenia podwładnego. Firmy muszą wtedy rekalkulować zasiłek macierzyński, odpowiednio obliczyć pensję za niepełnoetatową pracę oraz świadczenia należne za ewentualną chorobę, wypadek w pracy czy opiekę nad chorym członkiem rodziny. Ważne jest także właściwe wykazanie pracownika łączącego pracę z macierzyństwem w zusowskiej dokumentacji rozliczeniowej.
W proporcji do godzin
Za okres łączenia urlopu rodzicielskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą zatrudniony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym łączy opiekę nad dzieckiem z pracą na część etatu.
Aby obliczyć kwotę odpowiednio obniżonego zasiłku macierzyńskiego, należy ustalić właściwie pomniejszoną wysokość jego stawki dziennej.
Przykład
Pracownica zatrudniona na cały etat bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu rodzicielskiego udzielonego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta