Nowy etap rozwoju przemysłu
Rola przemysłu w Europie jest jednym z głównych tematów międzynarodowej dyskusji, szczególnie wśród krajów członkowskich UE – podkreśla wicepremier.
janusz piechociński
Kondycja przemysłu bardzo mocno wpływa na wzrost gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy. Kraje europejskie silnie odczuły skutki kryzysu finansowego w ostatnich latach, co pokazują m.in. spadające wartości wskaźników produkcji, zatrudnienia i sprzedaży. Trudna sytuacja rynkowa uwidoczniła, że kraje unijne bardziej uprzemysłowione mniej boleśnie odczuwały skutki spowolnienia gospodarczego.
Dwie strony kryzysu
Kryzysy mają to do siebie, że uwypuklają słabe ogniwa wzajemnych powiązań w gospodarce i ich skalę, ale i pokazują niewykorzystany potencjał rozwoju. Takie podejście skłania do refleksji i spojrzenia w przyszłość oraz określenia nowego miejsca przemysłu w gospodarce. Dlatego stawiamy pytanie, jaki powinien być przemysł przyszłości.
Trudna sytuacja rynkowa pokazała, że bardziej uprzemysłowione kraje unijne mniej boleśnie odczuwały skutki spowolnienia
Myślę, że odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim musi być konkurencyjny, nowoczesny i zapewniający miejsca pracy. Powinien również rozwijać się w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i efektywnie wykorzystywać surowce i energię. Ponadto powinien mieć odpowiednie powiązania międzynarodowe, które będą służyły tworzeniu globalnych kanałów dystrybucji towarów.
Uwarunkowania dla przemysłu w poszczególnych krajach są różne. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta