Komu się opłaca wybrać kasową metodę rozliczania VAT
Mały podatnik, który chciałby regulować daninę dopiero w dacie otrzymania zapłaty, powinien wziąć pod uwagę także minusy swojej decyzji, np. więcej obowiązków czy obniżenie swojej konkurencyjności wobec innych firm.
- Od 2012 r. prowadzę działalność w zakresie usług marketingowych na rzecz firm. Jestem podatnikiem VAT czynnym rozliczającym się na zasadach ogólnych, ale składam deklarację VAT-7K. Zawarte przeze mnie umowy przewidują długie terminy płatności (50, 60, a nawet 90 dni). Z tego powodu w terminie płatności VAT za dany kwartał często nie dysponuję jeszcze zapłatą od kontrahentów za wykonane przeze mnie w tym kwartale usługi. Nie jest to korzystne dla mojej płynności finansowej. Czy istnieje możliwość, abym podatek od wykonanych usług płacił dopiero w dacie otrzymania zapłaty? – pyta czytelnik.
Jeżeli czytelnik jest małym podatkiem w rozumieniu ustawy o VAT >patrz ramka, za czym przemawia to, że składa on deklaracje VAT-7K, to istnieje taka możliwość poprzez wybór tzw. metody kasowej zapłaty VAT. Wybór tej metody może być bowiem korzystny dla firm będących małymi podatnikami.
Dalsza odpowiedź zostanie udzielona przy założeniu, że czytelnik spełnia warunki do uznania go za małego podatnika.
Kiedy obowiązek podatkowy
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do realizowanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
1.
z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta