Coraz silniejszy dolar zaszkodzi konsumentom
Finanse. Przez ostatnie trzy miesiące złoty stracił ponad 7 proc. wobec amerykańskiej waluty. W środę za 1 dolara płacono blisko 3,25 zł, czyli mniej więcej tyle, co przed rokiem. Wiele wskazuje, że polska waluta będzie słabła również w nadchodzących tygodniach. Co to oznacza dla polskich spółek?
Za osłabienie polskiej waluty odpowiada wiele czynników, z których najważniejszym jest polityka amerykańskiego banku centralnego. Dolar zyskiwał w ostatnich tygodniach wobec większości walut świata, gdyż inwestorzy uświadomili sobie, że Fed może zacząć podnosić stopy procentowe szybciej, niż się dotychczas spodziewano. Uzasadnia to m.in. poprawa sytuacji gospodarczej w USA. Jednocześnie Europejski Bank Centralny luzuje politykę, osłabiając euro wobec dolara (co pośrednio wpływa na kurs złotego), a w ciągu kilku miesięcy rozpocznie program ilościowego luzowania polityki pieniężnej.
– Inwestorzy wyprzedawali złotego w reakcji na umacniającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta