Zasiłek dla zleceniobiorcy ustala się na innych zasadach niż z etatu
Nowo przyjęty musi odczekać pewien okres, aby zapłacono mu za czas choroby. Pracownikowi wystarczą 30 dni ubezpieczenia. Trzy razy dłużej poczeka zleceniobiorca.
Niektóre osoby mogą jednak liczyć na świadczenie już od pierwszego dnia zatrudnienia. Wśród uprzywilejowanych są m.in. absolwenci szkół wyższych, jeśli przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia nauki. Zgodnie z art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) za dzień ukończenia większości kierunków studiów przyjmuje się datę złożenia egzaminu dyplomowego. Jedynie w przypadku kierunku:
- lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii – jest to data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu,
- farmacji – będzie to dzień zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki.
Przykład
Firma przyjęła na umowę-zlecenie absolwenta szkoły wyższej, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w momencie podpisywania kontraktu, tj. dwa miesiące po ukończeniu nauki. Rozchorował się w pierwszym miesiącu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta