Ważne dla klientów orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych
Stosowanie amortyzacji
- Zgodnie z uchwałą SN na żądanie poszkodowanego towarzystwo jest zobowiązane do wypłaty z polisy OC odszkodowania obejmującego celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Jeżeli ubezpieczyciel wykaże, że prowadzi to do wzrostu wartości samochodu, odszkodowanie może zostać obniżone o kwotę odpowiadającą temu wzrostowi.
Tymczasem w praktyce bywa z tym różnie. Nierzadko stosowane są potrącenia amortyzacyjne, zwane przez ubezpieczycieli optymalizacją, merkantylnym ubytkiem wartości bądź urealnieniem. Ubezpieczyciele często stosują potrącenia amortyzacyjne wynikające z utraty wartości części zamiennych z powodu ich zużycia. Poszkodowany nie dostaje zatem kwoty pozwalającej na pełną rekompensatę poniesionej szkody. Firmy ubezpieczeniowe tłumaczą to tym, że ceny części zamiennych trzeba obniżyć o procentowy współczynnik amortyzacji, gdyż zastosowanie części nowych sprawiłoby, że właściciel auta bezpodstawnie by się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta