Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki wylane z kąpielą

11 września 2014 | Ciekawa ekonomia

Finanse. Sześć lat po wybuchu 
kryzysu Komisja Europejska kończy prace nad przepisami, które mają ograniczyć ryzykowną działalność podejmowaną przez europejskie banki. Eksperci biją jednak na alarm: ich zdaniem nowe przepisy gwałcą swobody gospodarcze.

Przedstawiony przez Komisję wniosek w sprawie rozporządzenia dotyczącego nowych „środków strukturalnych" w sektorze bankowym to efekt prac powołanej w 2011 r. komisji ekspertów. Miała ona wskazać rozwiązania, dzięki którym uda się zapobiec katastrofom w sektorze finansowym, podobnym do tych z 2008 r.

Eksperci – a za nimi Komisja – zaproponowali działania radykalne. Nowe rozporządzenie zakazuje najważniejszym europejskim bankom prowadzenia tzw. handlu na własny rachunek. Daje też organom nadzoru prawo do wprowadzania kolejnych zakazów, obejmujących inne działania handlowe. Prawo do ich prowadzenia będą miały tylko specjalne „jednostki handlowe", powołane w ramach poszczególnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9938

Wydanie: 9938

Spis treści
Zamów abonament