Kwota zatrzymana przez fiskusa nie zawsze będzie oprocentowana
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego podmiot zagraniczny może się ubiegać o zwrot odsetek od nieterminowego zwrotu VAT w Polsce pod warunkiem obowiązywania zasady wzajemności w państwie jego siedziby.
W 2004 r. spółka fińska złożyła do organu podatkowego właściwego dla podmiotów zagranicznych wniosek o zwrot podatku od towarów i usług za rok 2003. Spółka złożyła wniosek według obowiązującego wówczas rozporządzenia ministra finansów z 23 czerwca 2001 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom, zmienionego następnie rozporządzeniem z 26 sierpnia 2003 r. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia, urząd skarbowy miał na rozpatrzenie wniosku (przeprowadzenie czynności sprawdzających) i wydanie decyzji sześć miesięcy. Tymczasem decyzja o zwrocie wnioskowanej kwoty na rzecz spółki została wydana dopiero po ponad trzyletnim postępowaniu (tj. w 2007 r.).
Najpierw wniosek...
W 2009 r. spółka złożyła do organu podatkowego, który w 2007 r. wydał decyzję w sprawie zwrotu VAT, wniosek o zapłatę odsetek od nieterminowego zwrotu tego podatku. W uzasadnieniu wniosku spółka wskazała, że niezwrócona w terminie, tj. w okresie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku, kwota VAT jest nadpłatą w rozumieniu ustawy – Ordynacja podatkowa w związku z przepisami ustawy o VAT. Nadpłata ta podlega oprocentowaniu, a odsetki należą się spółce od dnia następującego po upływie sześciomiesięcznego terminu na zwrot VAT do dnia faktycznego zwrotu tego podatku.
Organy podatkowe I i II instancji nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta